БАГАТОШАРОВІСТЬ МУЗИЧНОЇ ПАЛІТРИ В КОНТЕКСТІ ВЗАЄМОПРОНИКНЕННЯ НАРОДНОЇ ТА СВІТОВОЇ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ

Ключові слова: мелодика, класична музика, народне музичне мистецтво, народні традиції, музичні композиції

Анотація

У науковій розвідці ми зануримося в історію цього взаємозв'язку і розглянемо деякі способи впливу народного мелосу на класичну музичну культуру. Одним із найбільш цікавих аспектів нашого дослідження є вивчення зв'язків у ракурсі поліфонізму музичних жанрів та їх взаємовпливу у фокусі часової трансформації. Зауважено, що прикладом може служити вплив народної музики на композиторів-класиків. Адже від Середньовіччя до наших днів композитори-класики надихалися з етномелодик різних культур і включали елементи народної музики у свої власні композиції. Автор експлікує, що один із найбільш ранніх прикладів впливу народної музики на композиторів-класиків можна знайти в епоху Середньовіччя. У цей період композитори часто запозичували низку елементів із народних пісень і танців, які були популярною формою розваги в ракурсі європейських міст. Ці народні мелодії та ритми можна почути в музиці таких композиторів, як Хільдегард фон Бінген і Гійом де Машо, які включили елементи народної музики у свої літургійні твори світового масштабу. У статті закцентовано, що класична музика розвивалася протягом століть, а вплив народної музики можна почути у творах різноманітних композиторів світової класики. Наприклад, в епоху романтизму відродився інтерес до народної музики: такі композитори, як Франц Шуберт та Роберт Шуман, надихалися естетикою народних мелодій і танців. Зауважено, що в ХІХ і на початку ХХ ст. низка європейських класиків підтримувала більш науковий підхід до народної музики, збираючи і вивчаючи народні мелодії своїх країн і включаючи їх у свої композиції. У висновках презентовано, що вплив народної музики на композиторів класиків продовжується навіть у контексті сучасності. Адже багато сучасних композиторів-класиків, наприклад Арво Пярт і Освальдо Голіхов, включили у свої твори елементи народної музики різних культур, використовуючи традиційні інструменти і музичні стилі для створення унікального звучання. Вплив народної музики на композиторів-класиків – це цікавий і стійкий аспект класичного жанру. У контексті історичних мистецьких трансформацій композитори надихалися фолковою музикою, що робило їхні твори, які зайняли чільні місця у світовій класичній музичній культурі, багатшими, наповненішими, духовнішими.

Посилання

Василенко З. (2016). Характеристика коломийкових мелодій. Київ.
Melnychuk S. (2022). The Place And Role of Classics in the Context of Everyday Modernity. Innovative Trends in Science. Practice and Education. Proceedings of the VII International Scientific and Practical Conference. Iss. № 7, February, Munich, Germany. 61–65. https://isg-konf.com/uk/innovative-trends-in-science-practice-and-education-ua/.
Іваницький А. (2019). Українська народна музична творчість: посібник для вищих та середніх навчальних закладів. Київ, 334 с.
Коптєлова Т.І. (2016). Класична музика в парадигмі органічної філософії. Детермінація майбутнього. Науковий вісник ЛНУ імені Т. Шевченка, 3, 35–42.
Сердюк О., Уманець О., Слюсаренко Т. (2012). Українська музична культура: від джерел до сьогодення: монографія). Харків: Основа, 400 с.
Melnychuk S. (2023). Explanation of The Musical Heritage Of Romanticism Of Western Europe At The Turn Of The 18-19 Centuries: In The Perspective Of Art History Analysis. ScientificWorld Journal. Bulgaria, Svishtov, Issue 18, March, 211–215. https://www.sworldjournal.com/index.php/swj/issue/view/swj18-03/swj18-03.
Переглядів статті: 31
Завантажень PDF: 19
Опубліковано
2024-06-28
Як цитувати
Мельничук, С. Ф. (2024). БАГАТОШАРОВІСТЬ МУЗИЧНОЇ ПАЛІТРИ В КОНТЕКСТІ ВЗАЄМОПРОНИКНЕННЯ НАРОДНОЇ ТА СВІТОВОЇ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ. Мистецька освіта та розвиток творчої особистості, (1), 53-56. https://doi.org/10.32782/ART/2024-1-9