СТАЛИЙ РОЗВИТОК ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ПОЛІТИКИ ЄС: ПРИРОДООРІЄНТОВАНЕ ЛІСНИЦТВО, БІОМАСА ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЗЕЛЕНОЇ РЕКОНСТРУКЦІЇ

Ключові слова: лісове господарство, наближене до природи лісівництво (НПЛ), біорізноманіття, лісова біомаса, стійкість лісових екосистем, зелене відновлення, FSC, циркулярна економіка, реформи лісової галузі, міжнародна підтримка, законодавство ЄС, моніторинг лісів, сталий розвиток

Анотація

У статті розглядаються сучасні підходи до управління лісовим господарством в Україні та у країнах Європейського Союзу. Особлива увага приділяється аналізу принципів наближеного до природи лісівництва (НПЛ) та їх впливу на забезпечення стійкості лісових екосистем. Основні акценти зроблено на результатах круглого столу «Деревина у відбудові та розвитку України», організованого FSC®, який став платформою для обговорення ролі деревини у зеленій відбудові країни. Зазначено, що, попри великий потенціал, лісове господарство України стикається з низкою викликів, таких як деградація лісів, значна частка санітарних рубок (60%) та низька частка ділової деревини (49%). Європейський досвід свідчить про успішність інтеграційного підходу до управління лісами, що поєднує екологічні й економічні цілі. Основні принципи НПЛ, зокрема підтримання різноманітності лісових структур, використання місцевих деревних порід та збереження природних середовищ, сприяють сталому розвитку галузі. Такі стратегії ЄС, як EU Forest Strategy for 2030 та EU Biodiversity Strategy for 2030, можуть бути корисними прикладами для імплементації в Україні, сприяючи збереженню біорізноманіття та адаптації до змін клімату. На VI Форумі Української лісової платформи обговорювали роль лісової біомаси як стратегічного ресурсу для енергетики та інших галузей. Учасники наголошували на необхідності цифровізації процесів лісовпорядкування, удосконалення моніторингу та гармонізації українського законодавства із нормами ЄС. Планується організація навчальних візитів до Латвії та інших країн, щоб українські фахівці могли перейняти передовий досвід управління лісовими ресурсами. Результати дослідження показують, що для сталого розвитку лісової галузі Україні необхідно впроваджувати європейські практики, підвищувати ефективність використання лісових ресурсів і розвивати міжнародне співробітництво. У статті подано рекомендації щодо збереження біорізно- маніття, зменшення незаконних рубок і вдосконалення системи управління лісами.

Посилання

1. Бондар О.Б., Мельник Є.Є., Чернишенко О.Я. Синергія ризиків та перспектив: аналіз круглого столу та форуму щодо лісів України в контексті ЄС. Екологічні науки. 2023. № 2 (53), С. 209–214.
2. Деревина у відбудові та розвитку України: державна політика, регулювання та цілі зеленого відновлення : круглий стіл. URL: https://greenpost.ua/announcements/kruglyj-stil-derevyna-u-vidbudovi-ta-rozvytkuukrayiny-derzhavna-polityka-regulyuvannya-ta-tsili-i72611.
3. Деревина у відбудові та розвитку України: державна політика, регулювання та цілі зеленого відновлення в Укрінформі : круглий стіл. URL: https://photonew.ukrinform.com/stock-photo/quotkruglyy-stilquotna-temu-quotderevyna-u-vidbudovi-ta-rozvytku-ukrainy-derzhavna-polityka-regulyuvannya-ta-cili-zelenogovidnovlennyaquot-v-ukrinformi-164618.html.
4. Ліси для всіх і назавжди: деревина у відбудові та розвитку України. URL: https://nltu.edu.ua/index.php/novyny/lisy-dlia-vsikh-i-nazavzhdy-derevyna-u-vidbudovi-ta-rozvytku-ukrainy.
5. Лицур І.М., Карпук А.І. Механізм фіскального регулювання лісогосподарювання. Економіка природокористування і сталий розвиток. 2018. № 1–2 (20–21). C. 67–72.
6. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України URL: https://mepr.gov.ua/ukrayina-poglyblyuyespivpratsyu-z-yes-dlya-stalogo-rozvytku-lisovogo-gospodarstva/.
7. Павліщук О.П., Кравець П.В. Стратегічні пріоритети лісового господарства України в контексті «зеленої» економіки. Економічний простір. 2015. № 103. С. 227–238.
8. Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року : Закон України від 28.02.2019 р. № 2697-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2697-19 (дата звернення: 01.01.2020).
9. Сошенський О.М. Підходи наближеного до природи лісівництва в ЄС та перспективи впровадження таких підходів в Україні : доповідь на VІ Форумі Української лісової платформи «Основи сталого використання лісових ресурсів: наближене до природи лісівництво та лісова біомаса». 10 липня 2024 р. URL: https://specials.wwf.ua/forest-platform/forum-vi.
10. Основи сталого використання лісових ресурсів: наближене до природи лісівництво та лісова біомаса : форум. URL: https://uriffm.org.ua/uk/news/620.
11. Фурдичко О.І., Яремко О.П. Нові аспекти лісівництва щодо лісогосподарського виробництва на прикладі еко номічного регіону Поділля. Збалансоване природокористування. 2019. № 3. С. 5–15. https://doi.org/10.33730/2310&4678.3.2019.185878.
12. Шершун М.Х., Касюхнич В.Ю. Економічна складова розвитку лісової галузі в умовах воєнного стану. Збалансоване природокористування. 2023. № 1. С. 45–52.
Переглядів статті: 15
Завантажень PDF: 12
Опубліковано
2024-12-30
Як цитувати
Бондар, О., Погорєлова, О., & Гливка, Н. (2024). СТАЛИЙ РОЗВИТОК ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ПОЛІТИКИ ЄС: ПРИРОДООРІЄНТОВАНЕ ЛІСНИЦТВО, БІОМАСА ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЗЕЛЕНОЇ РЕКОНСТРУКЦІЇ. Природнича освіта та наука, (6), 91-98. https://doi.org/10.32782/NSER/2024-6.12