ДЕМОГРАФІЧНІ ДИСПРОПОРЦІЇ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД ВИЖНИЦЬКОГО РАЙОНУ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ЛОКАЛЬНИХ СИСТЕМ РОЗСЕЛЕННЯ
Анотація
У статті проведено суспільно-географічне дослідження демографічних диспропорцій територіальних громад Вижницького району та їх впливу на формування локальних систем розселення. Децентралізація як загальнодержавний процес торкнулася змін в адміністративно-територіальному устрої: з’явилися укрупнені райони, міські, селищні та сільські територіальні громади, які відповідно і змінили напрям та види зв’язків між населеними пунктами як в межах самої громади, так і в межах районів. Варто підкреслити, що Брусницька громада входила до колишнього Кіцманського району, і тільки вона одна увійшла до новоствореного Вижницького району, в той час коли всі інші громади увійшли до Чернівецького району. Це змінило зв’язки між поселеннями громади із містом Кіцмань та містом Вижниця та призвело до трансформації Брусницької кущової системи розселення в локальну систему розселення із центром у с. Брусниця як найбільш розвиненим населеним пунктом. Також варто відмітити, що такі локальні системи розселення сформувалися в усіх громадах району на основі адміністративно-управлінських функцій центрів громад. У самому районі сформувалася Вижницька районна система розселення із центром у місті Вижниця. Встановлено, що найбільшу густоту населення мають громади рівнинної частини району (Банилівська та Брусницька сільські громади, Вашківецька та Вижницька міські громади), а найменшу – гірської (Селятинська та Усть-Путильська сільські громади). Слід відмітити, що Путильська селищна громада має також досить високі показники густоти населення, хоча і є гірською. Це пояснюється насамперед тим, що центром її є містечко Путила, де проживає 3570 жителів (станом на 01.01.2023 р.). Демографічні показники є основою для формування локальних систем розселення, а також фінансової та інвестиційної спроможності громад, тому їх диспропорції варто досить детально аналізувати при розробці стратегій розвитку громад та районів загалом.
Посилання
2. Берданова О., Вакуленко В. Стратегічне планування місцевого розвитку : практичний посібник / Швейцарсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні – DESPRO». Київ : ТОВ «Софія-А», 2012. 88 с.
3. Децентралізація влади: порядок денний на середньострокову перспективу : аналітична доповідь / за ред. Я.А. Жаліла. Київ : НІСД, 2019. 192 с.
4. Заблотовська Н., Станковська Ю., Бабущак О. Дослідження особливостей соціально-просторових зв’язків у системі розселення Чернівецької області. Науковий вісник Чернівецького університету. Серія «Географія». 2023. Вип. 845. С. 29–40.
5. Запотоцький С.П. Регіональна конкурентоспроможність: cуспільно-географічні засади формування : монографія. Київ : Бізнес Медіа Консалтинг, 2012. 424 с.
6. Костащук І.І., Чернятинський М.С. Суспільно-географічні особливості формування умов життя населення (на матеріалах Чернівецької області). Науковий вісник Чернівецького університету. Серія «Географія». 2019. Вип. 814. С. 70–76.
7. Людський розвиток в Україні: мінімізація соціальних ризиків : монографія / за ред. Е.М. Лібанової. Київ : Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України, 2010. 496 с.
8. Мезенцев К.В., Підгрушний Г.П., Мезенцева Н.І. Регіональний розвиток в Україні: суспільно-просторова нерівність і поляризація : монографія. Київ : ДП «Прінт Сервіс», 2014. 132 с.
9. Мезенцев К.В. Суспільно-географічне прогнозування регіонального розвитку : монографія. Київ : Видавничо- поліграфічний центр «Київський університет», 2005. 253 с.
10. Вижницька міська рада : вебсайт. URL: https://rayradavn.gov.ua/.
11. Територіальні громади в умовах децентралізації: ризики та механізми розвитку : монографія / за ред. В.С. Кравціва, І.З. Сторонянської. Львів : ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України, 2020. 531 с.
12. Топчієв О.Г., Мальчикова Д.С., Яворська В.В. Регіоналістика: географічні основи регіонального розвитку і регіональної політики : навчальний посібник. Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2015. 372 с.