СПОСТЕРЕЖЛИВІСТЬ, НАДИВЛЕНІСТЬ І ПРОСТОРОВЕ МИСЛЕННЯ У НАБУТТІ ПРОФЕСІЙНИХ НАВИЧОК ЛАНДШАФТНОГО ДИЗАЙНЕРА
Анотація
Формування власного стилю та опанування низки важливих професійних комтентностей, що реалізуються шляхом набуття навичок фахівця з ландшафтного дизайну, передбачає розвиток і тренування спостережливості, надивленості та просторового мислення. У статті акцентовано увагу на тому, що вдале використання цих здібностей у професійній діяльності дає можливість митцю сприймати, аналізувати та піддавати критичному осмисленню наявні сучасні тренди і антитренди у сфері ландшафтного дизайну. Надивленість і спостережливість формують у ландшафтного дизайнера здатність до накопичення, аналізу та критичного осмислення наявних проєктів з озеленення та виступають плідним підгрунтям для генерації нових дизайнерських ідей. Спостережливість, надивленість та добре розвинене просторове мислення у поєднанні з талантом та індивідуальними здібностями фахівця сприяють формуванню унікального дизайнерського стилю. У якості допоміжних інструментів тренування фахових навичок та вмінь ландшафтного дизайнера існує низка засобів, порад, методів та кейсів, але їх максимально ефективне використання саме у ландшафтному дизайні передбачає врахування мінливості та різноманіття таких основних складових ландшафтних композицій як рослини та компоненти природного довкілля і їх взаємодія. Сучасні шляхи і способи тренування спостережливості та надивленості включають: пошук нішевої інформації у інтернет-мережах та друкованих виданнях, вивчення сучасних проєктів озеленення територій, знайомство з роботами відомих і популярних ландшафтних дизайнерів світового рівня, професійне подорожування з максимальним зануренням в унікальне середовище дизайнерських об'єктів тощо. Відсутність надивленості та спостережливості у ландшафтного дизайнера може приводити до виникнення грубих помилок та дефектів у роботі, серед яких недотримання пропорційних співвідношень у композиціях, помилки облаштування освітлення озеленюваної території, вади у плануванні дренажної або зрошувальної систем, неправильне зонування ландшафтного об'єкту тощо. Стаття покликана звернути увагу на актуальність, необхідність та особливості тренування таких важливих софт-скілів як надивленість, спостережливість і просторове мислення у набутті навичок ландшафтного дизайнера.
Посилання
2. Борисов В. В., Кійченко С. В. Креативність і надивленість у творчій діяльності графічного дизайнера. Design & Visual Art Creativity. Zaporizhzhia National University. 2022. Vol. 1. С. 18–21.
3. Білоус В. І. Садово-паркове мистецтво. Київ: Науковий світ, 2001. 240 с.
4. Варивончик А. Тенденції та перспективи ландшафтного дизайну. Вісник КНУКіМ. Серія: Мистецтвознавство. 2022, 46, С. 221–227. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vknukim_myst_2022_46_32 (дата звернення: 20.01.2025)
5. Гродзинський М.Д., Савицька О.В. Естетика ландшафту: навчальний посібник. Київ : КНУ ім. Тараса Шевченка, 2004. 160 с.
6. Лісний І. Надивленість – супернавичка, чи черговий пустий тренд ? [сайт]. 9 квітня 2024 р. URL: https://lisnyihor.com/observation/ (дата звернення 22.12.2024).
7. Руденко Л.Г., Маруняк Є. О., Голубцов О. Г. Ландшафтне планування в Україні: метод. настанови. Київ : Реферат, 2014. 406 с.
8. Секрети ландшафтного дизайну. URL: https://magik.lviv.ua/sekretu-landshaftnogo-duzajny/?srsltid=AfmBOorqD Yd2nbY7K30QfUFQeANMahz-n0x7nG4SXDsdg1lbuB (дата звернення: 22.12.2024).
9. Ecological Design. By Sim Van der Ryn, Stuart Cowan, Published by Island Press, 2007. ISBN 978-1-59726-141-8 (2nd ed., 1st, 1996).
10. Тімаревська А. Як тренувати надивленість і розвивати візуальний смак. [сайт]. 30 липня 2021 р. URL: https://blog.depositphotos.com/ua/yak-trenuvaty-nadyvlenist.html (дата звернення: 24.12.2024)
11. Тренування надивленості UI дизайнера. Те, що допоможе Вам зробити актуальний дизайн. URL: https://frusia.pro/p/16 (дата звернення: 3.01.2025).
12. Як розвинути візуальний смак? [cайт]. 18 липень 2018 р. URL: https://spacemag.com.ua/lifestyle/yak-rozvynuty-vizualnyj-smak/(дата звернення: 2.01.2025).