ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛЬНИХ ЗМІН КЛІМАТУ

  • Ірина Володимирівна Поручинська
  • Володимир Іванович Поручинський
  • Андрій Миколайович Слащук
  • Алла Андріївна Слащук
Ключові слова: глобальні зміни клімату, екстремальні погодні умови, стихійні лиха, здоров’я населення, захворюваність, смертність.

Анотація

Нині глобальна зміна клімату стала однією з найбільших екологічних проблем, до вирішення якої прикута увага людства. Її наслідками є небезпечні погодні катаклізми, різкі зміни погоди, паводки, повені, сильні вітри, зливи і дощі, град, посухи, що призводять до значних екологічних та економічних збитків у всьому світі. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, останні три роки стали найтеплішими роками в історії спостереження. Посилення непередбачуваності погодних умов ставить під загрозу виробництво продовольства, підвищення рівня моря збільшує ризик природних катастроф. У статті досліджено глобальні тренди зміни клімату, що є однією з найбільш актуальних загроз із довгостроковим негативним впливом на населення, навколишнє середовище та економіку. З’ясовано, що вплив від глобальних змін клімату на здоров’я людей може бути прямим або непрямим. Крім того, окремо виділяють наслідки, пов’язані з викидами парникових газів. Визначено, що наслідками прямого впливу є наслідки від аномальної спеки, перепадів температури, змін атмосферного тиску та екстремальних явищ, які призводять до загострення серцево-судинних та респіраторних захворювань (гіпертонічної хвороби, стенокардії, інфаркту міокарда, астми). Серед непрямих впливів варто виділити зміщення кліматичних поясів, внаслідок чого змінюються ареали розселення тварин і організмів, які можуть бути переносниками небезпечних інфекційних хвороб. Проаналізовано основні джерела викидів парникових газів і їх вплив на забруднення атмосферного повітря. Визначено, що найбільшими забруднювачами повітря є теплові електростанції та металургійні комбінати. З’ясовано, що від наслідків забруднення повітря, насамперед від ішемічної хвороби серця, пневмонії, інсульту, обструктивного захворювання легень, раку легень, щороку передчасно помирає близько семи мільйонів людей. На основі звіту компанії IQAir, яка відстежує якість повітря в усьому світі, було встановлено, що у 2022 році лише шість країн і сім територій у Тихому океані та Карибському басейні відповідають вимогам Всесвітньої організації охорони здоров’я. З’ясовано, що за оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я у період з 2030-го до 2050-го глобальна зміна клімату може спричиняти близько 250 тис. смертей щороку в усьому світі. Також ВООЗ прогнозує, що у майбутньому зміни клімату можуть серйозно впливати на здоров’я. Зокрема, часті екстремальні погодні умови можуть призвести до зростання показників травматизму й інколи смертності. Після повеней можливі спалахи інфекційних захворювань. Визначено, які країни перебувають у зоні ризику. Проаналізовано основні цілі Плану дій з досягнення нульового забруднення повітря, води та ґрунтів, який був прийнятий Єврокомісією у 2021 році.

Посилання

1. Всесвітня Організація Охорони здоров’я (ВООЗ). Освітньо-інформаційні матеріали про глобальні зміни клімату та про їх вплив на здоров’я людини. URL: www.who.int.
2. Вчені склали світовий рейтинг країн, схильних до стихійних лих. URL: https://zik.ua/news/2018/11/21/vcheni_sklaly_svitovyy_reytyng_krain_shylnyh_do_styhiynyh_lyh_1452633.
3. Експерти ООН визнали багато кліматичних змін незворотними. URL: https://ua.interfax.com.ua/news/greendeal/760610.html.
4. ЄЗК: нульове забруднення. URL: https://ua-energy.org/uk/posts/yezk-nulove-zabrudnennia.
5. Зміна клімату: наслідки та заходи адаптації : аналітична доповідь / С.П. Іванюта, О.О. Коломієць, О.А. Малиновська, Л.М. Якушенко ; за ред. С.П. Іванюти. Київ : НІСД, 2020. 110 с.
6. Зміна клімату посилює соціальні нерівності. Як досягти кліматичної справедливості? URL: https://ucn.org.ua/?p=7218.
7. Наслідки глобального потепління. URL: https://www.bsmu.edu.ua/blog/naslidky-globalnogo-poteplinnya/.
8. Серцево-судинні хвороби, стрес та інфекції: як зміна клімату шкодить нашому здоров’ю. URL: https://ecoaction.org.ua/zmina-klimatu-vplyvaie-na-zdorovia.html.
9. Степаненко А., Омельченко А. Економіка коронавірусної епохи і глобальні зміни клімату. Виклики часу. 2021. С. 13–20.
10. Холера – глобальна ситуація. URL: https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2023-DON437.
11. Як зміни клімату впливають на здоров’я людини: пояснення. URL: https://np.pl.ua/2020/08/yak-zminy-klimatuvplyvaiut-na-zdorov-ia-liudyny-poiasnennia/.
12. Air quality and pollution city ranking. URL: https://www.iqair.com/world-air-quality-ranking?utm_source=homepage_cityranking.
13. European Climate and Health Observatory. URL: https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/observatory.
14. Mitigation of Climate Change Contribution of Working Group III to the Fifth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change. Cambridge, United Kingdom and New York, NY, USA: Cambridge University Press; 2014.
15. Only 13 countries and territories had ‘healthy’ air quality in 2022. URL: https://edition.cnn.com/2023/03/14/world/air-pollution-report-2022-climate.
16. Robine J.M., Cheung S.L., Le Roy S., Van Oyen H., Griffiths C., Michel J.P., et al. Death toll exceeded 70.000 in Europe during the summer of 2003. C R Biol. 2008.
17. The Copernicus Climate Change Service. The New York Times. URL: https://climate.copernicus.eu/2022-saw-recordtemperatures-europe-and-across-world.
18. WMO Provisional Statement of the State of the Climate 2019. URL: https://library.wmo.int/doc_num.php?explnum_id=10108.
19. 2022–23 Mpox (Monkeypox) Outbreak:Global Trends. URL: https://worldhealthorg.shinyapps.io/mpx_global/.
Переглядів статті: 71
Завантажень PDF: 41
Опубліковано
2024-05-15
Як цитувати
Поручинська, І. В., Поручинський, В. І., Слащук, А. М., & Слащук, А. А. (2024). ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛЬНИХ ЗМІН КЛІМАТУ. Природнича освіта та наука, (1), 60-67. https://doi.org/10.32782/10.32782/NSER/2024-1.09