МІЖНАРОДНА ІНТЕГРАЦІЯ МОЛДОВИ ЯК ФАКТОР ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
Анотація
У статті розглядаються різні аспекти міжнародної економічної інтеграції як особливої форми відносин між різними країнами, що є відповіддю на складні та різноманітні проблеми, з якими стикаються держави світу в умовах поглиблення міжнародної економічної взаємодії і які потребують адекватних рішень економічного співробітництва. Розглянуто основні поняття процесу міжнародної економічної інтеграції: передумови та сутність економічної інтеграції, зумовлені розвитком і поглибленням міжнародного поділу праці (МПП). МПП виражає відносини, що складаються між національними господарствами з приводу розподілу між ними господарської діяльності, поглиблення спеціалізації та кооперації в різних галузях (виробничій, енергетичній, транспортній, інвестиційній, науково-технічній, торговельній, туристичній, фінансово-кредитній, міграційній, сфері послуг тощо), показуючи становище і місце кожної країни та кожної групи країн у світовому господарстві. Показано, що формування світового господарства було результатом тривалого історичного процесу розвитку обмінів діяльністю від мікроекономічного до макроекономічного рівня, а потім до міжнародного, регіонального та всесвітнього масштабу на основі поглиблення міжнародного поділу праці. У статті подано загальну характеристику основних інтеграційних угруповань країн (НАФТА, Співтовариство країн Латинської Америки і Карибського басейну, Меркосур, АТЕС, G7, G20, БРІКС, ШОС, СНД, UVEA, та ін.), роль Європейського Союзу (ЄС) як вигідної форми економічної інтеграції, висвітлено переваги інтеграції, проблеми, з якими стикаються країни в різних інтеграційних угрупованнях. На основі вивчення світового досвіду та поглибленого аналізу рівня співпраці Республіки Молдова з основними міжнародними та регіональними економічними та фінансовими організаціями (МВФ, ЄБРР, СОТ, ПРООН, ФАО, USAID, ЄІБ, та ін.), а також участі країни у розвитку регіонального співробітництва (Чорноморський регіон, GUAM, СПСЄ, та ін.), транскордонної співпраці з Румунією та Україною. Автор досяг поставленої мети, сформулювавши аргументовані пропозиції та рекомендації щодо підвищення конкурентоспроможності Республіки Молдова на міжнародному рівні, поглиблення процесу інтеграції в міжнародні економічні структури в контексті перспективи вступу країни до Європейського Союзу.
Посилання
Anuarul UNCTAD. Available at: https://hbs.unctad.org/total-merchandise-trade/
Castraveț L. (2022). Relații economice moldo-ropmâne : monografie 1900-2010: experiență și oportunități. București: Edit. CEIDE. 243 p.
Bârdan V. (2024). Integrare economică și economie europeană: Suport de curs. Chișinău: Tehnica UTM. Vol. I, 275 p.
Bârdan V. (2024). Integrare economică și economie europeană: Suport de curs. Chișinău: Tehnica UTM. Vol.2, 366 p.
Economia integrării europene: teorie, practică, politici /Willem Molle: trad. Eugenia Papuc. Ch.: Epigraf SRL, 2009. 493 p.
Economie mondială şi integrare europeană: [pentru uzul studenţilor]. Colectiv de autori. Coordonatori: B. Chistruga, N. Lobanov. Ch.: ASEM, 2016. 273 p.
Eficientizarea comerţului exterior al Republicii Moldova: Monografie /Ilian Galben, red. resp. Petru Roşca. Ch.: ULIM (Print-Caro, Centru Editorial UASM), 2012. 320 p.
Ignat I., Pralea S. (2013). Economie mondială. Iași, Sedcom Libris, 260 p.
Integrarea şi cooperarea economică regională: monog.coord. B. Chistruga. Ch.: ASEM, 2010. 330 p.
Probleme globale ale economiei mondiale/Curs în tehnologia ID-IFR autor: Miltiade Stanciu – Bucuresti, Ed. Fundației România de Mâine, 2012. 125 p.
Roșca P. (2000). Previziunea dezvoltării socioeconomice în condițiile de piață (metodologie, principii, experiență mondială). Ch., 264 p.
Roșca P. (2005). Relații economice internaționale. Ch.: ULIM, 280 p.
Roșca P. (2024). Integrare economică și economie europeană: Suport de curs. Chișinău: Print- Caro, 284 p.
Țâu N. (2009). Strategii promoționale ale relațiilor economice internaționale. - Ch., ULIM, (Tipogr. ”Print-Caro” SRL), 316 p.
World Investment Report 2022. Available at: https://unctad.org/system/files/official-document/wir2022_en.pdf